Racibórz

O mieście

Racibórz to miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, nad rzeką Odrą. Liczba ludności miasta wynosi około 56 tysięcy mieszkańców. Historia Raciborza sięga średniowiecza, kiedy to miasto było ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. W czasach nowożytnych, Racibórz był miastem przemysłowym, w którym dominowały przede wszystkim branże włókiennicza i metalurgiczna. W Raciborzu znajduje się wiele ciekawych zabytków, takich jak gotycki kościół pw. św. Jana Chrzciciela, zamek książąt raciborskich z XIV wieku, czy też barokowa katedra św. Mikołaja. Miasto jest również znane ze swojego malowniczego Starego Miasta, z kolorowymi kamienicami i urokliwymi uliczkami. Racibórz to także ośrodek kulturalny i naukowy, w którym znajduje się wiele instytucji kulturalnych i edukacyjnych, takich jak muzea, biblioteki i uczelnie. Współczesny Racibórz to również ważny węzeł komunikacyjny, z dogodnymi połączeniami drogowymi i kolejowymi z innymi miastami w Polsce i za granicą. Warto dodać, że w Raciborzu znajduje się jedno z największych skupisk jezior na Górnym Śląsku, co czyni miasto atrakcyjnym miejscem dla miłośników sportów wodnych i turystyki.


​Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu to jedna z najstarszych i największych parafii w mieście. Powstała w XIII wieku i przez wieki pełniła ważną rolę w życiu religijnym i społecznym miasta. Kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest imponującym, gotyckim gmachem z piękną fasadą oraz bogato zdobionym wnętrzem. W kościele znajdują się cenne zabytki, takie jak gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem czy też barokowy ołtarz główny. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu organizuje wiele ważnych uroczystości religijnych i kulturalnych, takich jak procesje, koncerty organowe czy też Dni Kultury Chrześcijańskiej. W parafii działa również wiele duszpasterstw i grup parafialnych, które angażują się w pomoc potrzebującym oraz w organizację różnego rodzaju inicjatyw charytatywnych.


​Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu to jeden z ważniejszych kościołów w mieście. Został wybudowany w latach 1911-1913 w stylu neogotyckim, jako kościół ewangelicki. Po II wojnie światowej został przejęty przez katolików i stał się kościołem parafialnym. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu charakteryzuje się piękną, wysoką wieżą oraz bogatym wystrojem wnętrza. W kościele znajdują się m.in. piękne witraże, drewniane ołtarze oraz liczne rzeźby i malowidła. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu jest miejscem wielu ważnych uroczystości religijnych, takich jak msze święte, adoracje oraz nabożeństwa różańcowe. W kościele odbywają się również koncerty organowe oraz wiele innych wydarzeń kulturalnych i społecznych. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu działa na rzecz rozwoju życia religijnego i społecznego w mieście, organizując wiele inicjatyw i wydarzeń, takich jak rekolekcje, spotkania duszpasterskie czy też działalność charytatywna.


Kościół św. Jana Chrzciciela

Kościół św. Jana Chrzciciela w Raciborzu to zabytkowa świątynia, pochodząca z XIII wieku. Znajduje się ona w samym centrum miasta, na Starym Mieście, przy ulicy Kościelnej. Kościół ten charakteryzuje się gotyckim stylem architektonicznym, a jego najważniejszymi elementami są m.in. wysoka wieża z zegarem oraz malowniczy portal z ozdobnymi rzeźbami. Wewnątrz kościoła zachowały się liczne zabytkowe elementy, takie jak gotycki ołtarz główny, piękne witraże czy rzeźby z różnych okresów. Do ciekawostek należy również fakt, że kościół ten był miejscem chrztu Jana Raciborskiego - znanej postaci ze średniowiecznej historii Polski. Kościół św. Jana Chrzciciela jest dziś jednym z najważniejszych zabytków Raciborza i jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów.


​Kościół św. Jakuba

Kościół św. Jakuba Apostoła w Raciborzu to kolejna zabytkowa świątynia, pochodząca z XIII wieku, znajdująca się w samym sercu miasta, na Starym Mieście, przy ulicy Wolności. Kościół ten, podobnie jak kościół św. Jana Chrzciciela, charakteryzuje się gotyckim stylem architektonicznym. Najważniejszym elementem jego fasady jest wysoka, okazała wieża z zegarem oraz piękne portalowe wejście. Wewnątrz kościoła znajdują się m.in. piękne witraże, rzeźby oraz liczne zabytkowe elementy, takie jak gotycki ołtarz główny czy polichromie. Do ciekawostek na temat kościoła św. Jakuba należy fakt, że jest to jedna z nielicznych świątyń na świecie, w której podczas mszy świętej odbywa się procesja z relikwiami św. Jakuba Apostoła, w postaci jego kości. Kościół św. Jakuba jest jednym z ważniejszych zabytków Raciborza, a także jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów sakralnych w regionie


Galeria zdjęć

×